مدیریت فناوری اطلاعات

دیسیپلین نیازمندیهای در متدولوژی آر یو پی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

هدف از ديسپلين نيازمنديها عبارت است از:رسيدن به يك زبان مشترك با مشتري و ساير كارفرمايان در جهت آن كه قرار است سيستم بايستي چه كاري انجام دهد,فهم دقيق و صحيح نيازمندها در جهت ساخت سيستم خوب,تعريف مرز سيستم,برنامه ريزي مناسب جهت توليد سيستم,برآورد زمان و هزينه توليد سيستم,تمركز بر روي اهداف و نيازهاي كاربران.

 این دیسیپلین با دیسیپلین های مدل سازی کسب و کار ( Business Modeling ),تحليل و طراحي (Analysis & Design ),آزمون(Test),مديريت پيكربندي و تغييرات (Change&Configuration Management ),مديريت پروژه (Project Management ),محيط (Environment )در ارتباط می باشد.

در ابتدا بهتر است تعریفی از نیازمندیهای داشته باشیم ،نيازمندي يعني يك وضعيت ويا يك ظرفيت كه بايستي توسط سيستم انجام گردد و گروه بندي نيازمنديها شامل :نيازمندهاي عملياتي (Functional Requirement) و نيازمنديهاي غير عملياتي (Non Functional Requirement) می باشد. و در واقع می توان گفت :هدف توليد نرم افزار عبارت است از توسعه با كيفيت سيستم ، تحويل به موقع و مقرون به صرفه بودن و نيازهاي واقعي كاربران را پوشش بدهد . موفقيت يك پروژه منوط به مديريت نيازمنديها مي باشد.خطا در استخراج نيازمنديها يكي از رايج ترين عوامل هدر رفتن هزينه مي باشد.حداقل مهارت ميتواند از خطاهاي احتمالي استخراج نيازمنديها جلوگيري نمايد و سبب بالا بردن كيفيت محصول مي شود.

 

 نقشهای این دیسیپلین شامل :تحليلگر سيستم (System Analyst ), استخراج كننده نيازمنديها ( Requirements Specifier ), معمار نرم افزار (Software Architect) و بازنگر فني (Technical Reviewer) می باشد .

بالا